hren
 
Kontinuiranom edukacijom do radnih mjesta Na području naše županije čak 58 posto svih nezaposlenih upada u zabrinjavajuću kategoriju — dugotrajno nezaposlenih, što po europskim standardima znači da u proteklih godinu dana nisu uspjeli pronaći nikakav posao. Samo grad Split ima 10.885 dugotrajno nezaposlenih ljudi. Pomaci nabolje teško su mogući bez jačanja svijesti nezaposlenih o potrebi njihove konstantne cjeloživotne edukacije. U posljednje vrijeme, doznajemo, otvorene su stoga i brojne "večernje" škole, koje imaju sve više polaznika koji tamo stječu praktična znanja za deficitarna zanimanja. S druge strane, učenicima Ugostiteljske škole lijeno je učiti strane jezike, školski sustav još uvijek kaska za potrebama tržišta ...

Gospodarsko stanje u našoj županiji, barem kada se uzmu u obzir nezaposleni i zaposleni ljudi, krajnje je nepovoljno u usporedbi s državnim prosjekom.

Naime, premda u našoj županiji živi deset posto ukupnog stanovništva Hrvatske, u ukupnom broju nezaposlenih u državi njihov se postotak penje na 13 posto, dok u brojci zaposlenih participiraju samo sa 7,4 posto.

Inače, koncem travnja u splitskoj podružnici Zavoda za zapošljavanje registrirane su 42.134 nezaposlene osobe, što je s obzirom na nastupajuću turističku sezonu manje nego u ožujku za 767 osoba, to jest 1,8 posto. Rekao je to Nebojša Polić, pročelnik PS Split HZZ-a, na jučerašnjoj redovitoj mjesečnoj konferenciji za novinare, koji drži da jedino ciljano educirane osobe "mogu spasiti naše gospodarstvo".
— Kartoteka nam se polako čisti. Međutim, ono što nas zabrinjava jest podatak da je u prošlome mjesecu od ukupno 3502 zaposlene osobe, u radni odnos stupilo tek 1645 osoba s naše evidencije. Ostali novozaposleni su ljudi koji stanuju izvan naše županije, oni s dvojnim državljanstvom, te osobe koje su promijenile tvrtku i našle posao bez našeg posredovanja — kazao je Polić.

Još jednom je apostrofirao veliki problem nezaposlenosti žena, koje čine gotovo 63 posto svih nezaposlenih, ali i problem dugotrajne nezaposlenosti, s kojim se suočavaju mnoge zemlje.

Na području naše županije čak 58 posto svih nezaposlenih upada u tu zabrinjavajuću kategoriju — dugotrajno nezaposlenih, što po europskim standardima znači da u proteklih godinu dana nisu uspjeli pronaći nikakav posao. Samo grad Split ima 10.885 dugotrajno nezaposlenih ljudi.

Polić je istaknuo kako su pomaci nabolje teško mogući bez jačanja svijesti nezaposlenih o potrebi njihove konstantne cjeloživotne edukacije. U posljednje vrijeme, doznajemo, otvorene su stoga i brojne "večernje" škole, koje imaju sve više polaznika koji tamo stječu praktična znanja za deficitarna zanimanja.

S druge strane, učenicima Ugostiteljske škole lijeno je učiti strane jezike, školski sustav još uvijek kaska za potrebama tržišta ...

   

"Brodomerkur" svijetli primjer

Ističući važnost cjeloživotnog obrazovanja radno sposobnih ljudi u svrhu očuvanja postojećih i pronalaska novih radnih mjesta, Polić je naglasio kako mnogi ljudi upravo zbog manjka modernih znanja i vještina bivaju proglašeni tehnološkim viškom jer njihovo tvrtke ne stimuliraju edukaciju zaposlenika. Kao rijetki svijetli primjer splitske tvrtke koja ulaže u edukaciju svojih radnika izdvojio je "Brodomerkur", koji za svojih 800 zaposlenih permanentno organizira svojevrsne tečajeve.


KOMENTARI:

Stari Komentari

  • Nema komentara
Komentiranje je moguće smo putem facebook komentara

GLOMAZNI OTPAD
Raspored kontejnera za glomazni otpad
PRIJAVI DEPONIJ
Prijavi ilegalni deponij
########### za moodul