hren
 

ZA PODRUČJE UMJETNOSTI
Dugogodišnja ravnateljica Muzeja Grada Kaštela, Ankica Babin, iako odnedavno u mirovini i dalje prima vrijedna priznanja za svoj doprinos kulturi i umjetnosti, a jedno takvo priznanje, nagrada za životno djelo u umjetnosti “Emanuel Vidović”, koju dodjeljuje Slobodna Dalmacija, uručena joj je  ovih dana.

Dnevni list Slobodna Dalmacija za  svoj 72 rođendan, već tradicionlno je dodijelila nagrade za životno djelo, te godišnje nagrade za područja umjetnosti, znanosti i novinarstva.

Uz Ankicu Babin, koja je nagradu za životno djelo dobila za područje umjetnosti, nagradu za životno djelo za područje znanosti dobio je professor Zoran Babić, a nagradu za životno djelo iz područja novinarstva, novinarka Davorka Blažević
Godišnju nagradu  za umjetnost dobila je Olja Jelaska, za znanost Damir Kovačić, a za novinarstvo, Eda Vujević.
O dobitnicima su odlučila tri zasebna žirija, a žiri za umjetnost, koji su Ankici Babin dodijelili ovu vrijednu nagradu, činili su Petar Jakelić, Kažimir Hraste, Siniša Kekez, Andro Krstulović Opara i Marijo Krnić.

U obrazloženju svoje odluke, žiri je, između ostalog, naveo njen značajan doprinos razvoju muzejske djelatnosti u Kaštelima.
- Ankica Babin rođena je 29. svibnja 1949. godine u Banjoj Luci, gdje je stekla osnovno i gimnazijsko obrazovanje. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1974. godine i stekla zvanje profesora povijesti umjetnosti i povijesti.
Pet godina radila je kao profesorica povijesti umjetnosti u banjolučkoj gimnaziji. Nakon preseljenja u Kaštel Stari, sustavno se bavi kulturnom djelatnošću. Svojim radom profesionalizirala je radno mjesto knjižničara knjižnice u Kaštel Starome i odvojila je od splitske Narodne knjižnice. Mjesto knjižničara bilo je prvo radno mjesto u kulturi na području tada Općine Kaštela.
Jedan je od osnivača Društva za očuvanje kulturne baštine Kaštela "Bijaći". Kroz rad KUD-a "Kaštela" i Društva "Bijaći" realizirana je ideja osnivanja prve muzejske javne ustanove u kulturi, Galerije Studin, 1988. godine. Kao prvi ravnatelj te galerijske ustanove i jedini djelatnik, sustavno proširuje zbirku skulptura drugim vrstama muzejskog materijala.
Uzimajući u radni odnos određene profile muzejskoga kadra, profilira četiri muzejske zbirke te na taj način stvara uvjete za preustroj Galerije u Zavičajni muzej Kaštela 1991. godine. Preustrojem Općine Kaštela u Grad Kaštela, na temelju rješenja Ministarstva kulture i suglasnosti Grada, Zavičajni muzej Kaštela prerasta 1999. godine u Muzej grada Kaštela.
Danas je to relevantna gradska ustanova s 14 zaposlenih djelatnika, od kojih devet čine djelatnici sa stručnim zvanjem. Kao voditeljica stručnog tima za realizaciju prve faze stalnog postava Muzeja grada unutar dvorca Vitturi, i disperzije zbirki unutar tri kaštelanske jezgre, etapno realizira profil muzeja koji je proizišao iz Elaborata o razvoju muzejske djelatnosti na području Kaštela.
To je naziv stručne radnje Ankice Babin koja je činila sastavni dio polaganja ispita za muzejsko zvanje kustosa. Baveći se stručnim radom, uz ulogu ravnatelja koju je obavljala do odlaska u mirovinu, Ankica Babin stekla je zvanje muzejske savjetnice 2009. godine.

O djelatnosti Ankice Babin svjedoči iznimno bogata bibliografija, kao i Nagrada za životno djelo Hrvatskog muzejskog društva Zagreb 2012. godine – dio je iz bogate biografije Ankice babin.

 - Kao prva ravnateljica i jedina djelatnica, proširuje kiparsku zbirku Marina Studina drugim vrstama muzejske građe koja se vezuje uz život i kulturu svih sedam Kaštela i tako omogućava stvaranje četiriju novih muzejskih zbirki: etnografske, kulturno-povijesne, arheološke i zbirke moderne umjetnosti – stoji  u obrazloženju žirija koji je nagradu za životno djelo dodijelio donedavnoj ravnateljici kaštelanskog Muzeja.


KOMENTARI:

Stari Komentari (32)

 • (Gost_2120)

  Čestitamo gospođi Ankici Babin. Slobodna Dalmacija je vidjela i prepoznala ono što Grad Kaštela nije, iako je od puno dobroga najviše dala upravo Kaštelima. To naravno ne umanjuje njezinu veličinu, ali svakako njihovu malenkost čini još manjom.
  Čestitaju Kaštelani koji su zahvalni gospođi Babin za sva kulturna događanja u Kaštelima za koja je upravo ona zaslužna.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_8153)

  Botiću, te ostali članovi Komisije za nagrade, ..........., grada Kaštela, ovo vam je pokazatelj, vaše nestručnosti, poznavanje ljudi i njihovog rada, ali, vi ste vojnici jedne partije, jednog jednoumlja, jer vi znate samo taj zakon.Čestitke gospođi Babin.

  oko 5 godina prije
 • Nagrada za životno djelo u "umjetnosti" (Gost_843)

  Učitejica M. Paić iz Staroga je godinan mukte vodila knjižnicu u D. Kaštilin.Onda se Bosanka udala u Kaštila za rođaka partizanskog prvoborca generala Bepa Babina i tu knjižnicu joj pritvorija u plaćeno radno misto.Zatin je moj rođak pučki pjesnik Ivo Cvitić (Od stolića sedmog) svoga rođaka kipara Marina Studina nagovorija da Kaštilin daruje djela pa je Ankica postala direktorica samoj sebi u toj Galeriji kule Ćipiko u Novome a Cvitić je osta samo "telefonista".Na vrh te kule nije niko dolazija pa da opravda Galeriju počela je izlagat fotografije Kaštili i njiove etnopredmete.Tako je došlo do Zavičajnog muzeja a Studina je spremila u deponij.Onda se za Muzej dalo najatraktivniji dvorac Vitturi pa su apetiti porasli da se nazovu ka znanstveni Muzej grada sa puno uposleni.Ti apetiti restu tako da sve povjesne objekte triba pritvorit u muzejska skladišta.Sad je dobila nagradu za umjetnost a ništa osobno stvaralačkog nima u njoj ni iz nje i nikad nije nacrtala niti jednu umjetničku sliku.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_8944)

  Moj goste 843 nisi ti iz Kaštela sto posto. Jer kaštelani ne gledaju ko je ko a ti spominješ bosanku. Ča je to bitno ko je ko. I sigurno si čuja da kaštelanima ni smetalo ko je partizan a tebi smeta. E moj dotepenas odnosno došljače budi u Hdz i ako moš bori se za koje dobro radno misto a ostavi na miru našeg generala Babina.

  oko 5 godina prije
 • Štrada (Gost_157)

  Tužno je čitati komentare koji prosipaju zloću i isključivost u svojoj zloći, bez obzira na temu i osobu, sakriveni iza anonimnosti.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_1232)

  .Sad je dobila nagradu za umjetnost a ništa osobno stvaralačkog nima u njoj ni iz nje i nikad nije nacrtala niti jednu umjetničku sliku.

  i ne triba imat. dosta da nije pokrala zbirke ka drugi već ih je nastojala okupit na jedno misto, puno znači u ova lopovska vrimena

  oko 5 godina prije
 • (Gost_6115)

  Sad znamo zašto gospođa Babin nije dobila nagradu Grada Kaštela. Izgleda da Dalmatinska zagora koja se spustila na more smatra da su Bosanci, pa i ovi školovani, bljakavi. A svaki dan smo svjedoci kako Kaštelani fetivi i oni iz zagore od Lećevice do Imotskoga oplemenjuju Kaštila od divlje gradnje do smetlišta. O šporkin poslima ne triba ni govorit. Ali eto, neki imaju bar rođake za pofalit se.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_8213)

  je

  oko 5 godina prije
 • Nagrada za životno djelo u "umjetnosti" (Gost_843) (Gost_7090)

  Učitejica M. Paić iz Staroga je godinan mukte vodila knjižnicu u D. Kaštilin.

  m.paić je bila nastavnica likovnog odgoja u novskoj školi iza rata. tačno je da je vodila knjižnicu u novome na rivi, ali je ona novka a ne starosejka

  oko 5 godina prije
 • (Gost_8107)

  Samo ne kužin što ima Slobodna Dalmacija s umirovljenom vječnom ravnateljicom kaštelanskog muzeja. Zna se. Novi vlasnik SD.

  oko 5 godina prije
 • Gost_8107) (Gost_7090)

  Samo ne kužin

  ali moraš kužit

  oko 5 godina prije
 • gost 7391 (Gost_427)

  cestitam gospođi babin od sveg srca,ona je tu nagradu apsolutno zasluzila.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_3134)

  Triba svatit da su kaštelani za gospođu Babin a dotepenci ili došljaci protiv. I ja to razumin, ima to veze ča je pok. Bepo bija na pravoj strani na kojoj oni nisu . I to je to.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_4807)

  Komitet odlucija dat drugarici nagradu...ka i sta je cila vlada dobila diplome i nagrade rektora...svjedoci smo jedne ere koja se polako gasi..i za koju godinu te ce nagrade raznosit vitar oko kontejnera ka i memoare druga tite...

  oko 5 godina prije
 • (Gost_3134)

  Dotepenac ušuti i ne piši više komentare jer mi svi znamo na kojoj ste strani i ča mislite i želite

  oko 5 godina prije
 • (Gost_1212) (Gost_668)

  a kako se niste zapitali jeli to njena osobna odluka ili je netko iznad nje amenova odluku da se izložba ne održi. svi se osvrčete na vrime kad su se donosile partijske odluke ma sad je gore nego prije i vi to znate. ko je od 90-e vlast u kaštelima, po odborima. da je i sdp bija 25 god. na vlasti u kaštelima župan koji je iznad te vlasti bija je hdz

  oko 5 godina prije
 • (Gost_668)

  u prilog tome evo i jedan tuđi komentar:
  Riga mi se.
  Gospodo domoljubi, elito rvackog naroda, Hrvatska je prije 91. bila samostalnija nego iza ili je sad.
  Da ne spominjemo čovjekoljublje.
  Šta se mene tiče, mogli ste slobodno stat doma.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_5209)

  Cestitke Ankice od srca!

  oko 5 godina prije
 • (Gost_8148)

  Svaka cast gospodo Babbin... triba vise ljudi ka sta ste Vi:)

  oko 5 godina prije
 • (Gost_6183)

  Čestitke Ankice za sve što ste napravili za naš Grad. Ali mi nije jasno da u kući u kojoj živi toliko školovanih i stručnih ljudi (književnika, umjetnika, arheologa, inžinjera) se može dogodit da staru kamenu kuću svojih djedova u samoj jezgri zaštićenog dijela Kaštel Starog sruši i vrlo neugledno i nestručno nadogradi u goli beton i tako unakaradi Kaštel Stari. Jeste li svoju kuću uspjeli legalizirati i dobiti građevinsku dozvolu, jer znamo da imamo na stotine starih kuća koje se nemogu legalizirati i za puno manji masakar prostora nego ste vi napravili? Je li vama konzervatorski odjel u Trgiru odbio pravo na legalizaciju???

  oko 5 godina prije
 • za 1770 (Gost_1220) PRIJAVI ADMINISTRATORU jesi poštenjačina mora bit da si iz Posušja,uvati se ti išta napravit a da ne zaradiš 200% (Gost_1770)

  Čestitke Ankice za sve što ste napravili za naš Grad. Ali mi nije jasno da u kući u kojoj živi toliko školovanih i stručnih ljudi (književnika, umjetnika, arheologa, inžinjera) se može dogodit da staru kamenu kuću svojih djedova u samoj jezgri zaštićenog dijela Kaštel Starog sruši i vrlo neugledno i nestručno nadogradi u goli beton i tako unakaradi Kaštel Stari.

  e moj ti ,reka bi stari svit " di dođe sila pr.i pamet." pitanje je jesu li uopće nju išta pitali. pitanje je šta je bilo jeftinije.

  oko 5 godina prije
 • Kaštelanka (Gost_8172)

  Čestitke gospođi, drago mi je da se i rad barem ponekad vrednuje. Zlobnika i zavidnika nam nažalost ne nedostaje, teško je oprostiti uspjeh boljem od sebe. Dovoljno je pogledati aktivnosti i uspjehe našeg Muzeja u odnosu na ustanove u većim i bogatijim gradovima. Pametnome dosta!

  oko 5 godina prije
 • Za gosta 6183 (Gost_8172)

  Pssst ;) iz pouzdanih izvora doznali smo da su staru ''kamenu'' kuću djedovi kupili u ovom obliku, tako da stoji nepromijenjena zadnjih stotinjak godina. Sumnjam da je bilo problema sa legalizacijon :).

  oko 5 godina prije
 • (Gost_7162)

  Čestitam g-đi Babin! Nadam se da će i Grad Kaštela dodjeliti visoko gradsko priznanje uspješnoj ravnateljici i na taj načini odužiti joj se za veliki doprinos kulturi grada. Izvješća o radu g. Babin na sijednicama Gradskog vijeća u pravilu su jednoglasno i bez primjedbi usvajana. To govori o poštovanju institucije i osobe koja je predstavlja.
  B.R.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_228)

  gdja Babin zasluzeno! Muzej je danas na visokom nivou!

  oko 5 godina prije
 • (Gost_1751)

  oko 5 godina prije
 • (Gost_1751)

  Na linku 2 je kuća zaštitnica vrijednosti tradicijske arhitekture. Kamen srušen i u beton nadograđen. Jezgra Kaštel Stari.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_6766)

  Iskrene čestitke na nagradi. Nagrada je završila u pravim rukama :)

  oko 5 godina prije
 • (Gost_7144)

  Onda Babinovi očete i vi srušit dva kata svoje kuče sa kojon ste unakaradili Kaštel Stari ili ste vi zaštičeni od konzervatorskog ureda u Trogiru u kojem i radite.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_5244)

  a čija je ono iza nje

  oko 5 godina prije
 • gost 9274 (Gost_2147)

  gospođa babin je jedna krasna osoba,skolovana s mnogo iskustva u radu muzeja.trebala je ovu nagradu dobiti i prije.

  oko 5 godina prije
 • (Gost_1923)

  Ako je ova kuča od babinovi to je velika sramota jer njena kći radi u konzervatorskom odjelu u trogiru i još je neka šefica koja zajebaje cila kaštela,ako je dala dozvolu čaći to je onda sukob interesa, treba to provjerit.

  oko 5 godina prije
Komentiranje je moguće smo putem facebook komentara

GLOMAZNI OTPAD
Raspored kontejnera za glomazni otpad
PRIJAVI DEPONIJ
Prijavi ilegalni deponij