DANSKA-HRVATSKA 28:24
Hrvatski rukometaši su porazom od Danske 24-28 (9-11) u petak započeli nastup u Herningu na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre, a najveće zasluge za pobjedu domaće reprezentacije pripadaju Mikkelu Hansenu koji je s osam pogodaka bio najbolji strijelac dvoboja.

No, Hansenova kvaliteta nije dolazila do izražaja samo u realizatorskom dijelu, već i u kreatorskom. Svojim je prodorima otvarao prostor suigračima koje je pronalazio preciznim asistencijama, za što hrvatska obrana u većem dijelu utakmice, a pogotovo u drugom poluvremenu, nije imala rješenja.

Nakon što su ostavili Dance na 11 pogodaka u prvom poluvremenu, izabranici Željka Babića su u 15 minuta drugog poluvremena primili 10 pogodaka te dopustili domaćim rukometašima da stvore prednost od pet pogodaka, a do najvećih +6 (22-16) domaći rukometaši su stigli u 46. minuti.

Promjenom obrane iz 5-1 u 6-0 hrvatski rukometaši uspjeli su otupiti oštricu danskog napada, zaustaviti prodore Mikkela Hansena te ostaviti domaću reprezentaciju bez pogotka punih sedam minuta. U 53. minuti Hrvatska se približila na samo pogodak zaostatka (22-23) i vratila nadu u veliki preokret. Ipak, Danci su u završnici ponovno iskoristili promašaje naših rukometaša i slavili s 28-24.

Uz lošu obranu u većem dijelu drugog poluvremena, izabranike Željka Babića mučile su i 'crne rupe' kad je u pitanju realizacija. Kapetan Marko Kopljar je ostao bez udarca na gol, a Manuel Štrlek, Zlatko Horvat i Ivan Čupić nisu uspjeli realizirati četiri od šest kaznenih udaraca.

Domaći vratar Niklas Landin imao je osam obrana, manje nego što ih je samo u prvom poluvremenu skupio Ivan Stevanović (9), ali su sve bile u ključnim trenucima. Osim toga, hrvatski su rukometaši u više navrata pogađali okvir danskih vrata, a kad se to događalo na suprotnoj strani, Danci su iz 'otpadaka' i drugih pokušaja uspijevali doći do pogodaka.

Strijelce hrvatske reprezentacije je sa sedam pogodaka predvodio Manuel Štrlek. Pet golova je postigao Denis Buntić, a po tri Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat i Luka Cindrić. Najbolji igrač Danske bio je Mikkel Hansen s osam pogodaka, a pet je postigao Kasper Sondergaard. Vratar Niklas Landin obranio je čak četiri sedmerca našim igračima.

U prvom dvoboju Norveška je svladala Bahrein s 35-29, ali su Norvežani prednost protiv autsajdera stvorili tek u posljednjih deset minuta utakmice.

Hrvatski rukometaši će u subotu protiv Bahreina (18 sati) tražiti prvu pobjedu na turniru, čime bi zadržali izglede za osvajanje jednog od prva dva mjesta koja vode na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. U drugom dvoboju subotnjeg programa (20.30 sati) igrat će Danska i Norveška.

Danska - Hrvatska 28:24 (11:9)
Herning, Jyske Bank Boxen. Kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, 1. kolo.
Gledatelja 12500.
Suci: Raluy Lopez i Sabroso Ramirez (obojica iz Španjolske).

Danska: Landin (10 obrana), Green Krejberg, Christiansen (1), Mensah, Larsen (1), Mortensen, Eggert (3), Thomsen, Lauge Schmidt (2), Noddesbo, Svan Hansen (2), Lindberg (2), Mollgaard (1), Sondergaard (5), Toft Hansen(3), Hansen (8), Damgaard.
Izbornik: Gudmundur Gudmundsson.

Hrvatska: Stevanović (9 obrana), Pešić (3 obrane), Marić, Duvnjak (3), Kopljar, Gojun, Horvat (3), Karačić, Buntić (5), Mandalinić, Štrlek (7), Čupić (1), Pavlović, Kozina (1), Mamić (1), Cindrić (3).
Izbornik: Željko Babić.

Isključenja: Danska 6 min, Hrvatska 6 min.
Sedmerci: Danska 1/1, Hrvatska 2/6.

Babić: Moramo podići atmosferu momčad i vjerovati u prolaz

Izbornik Željko Babić nije mogao biti zadovoljan prvom utakmicom na kvalifikacijskom turniru za Rio.

- U prvom poluvremenu igrali smo dobro, ali to nismo naplatili. U drugom dijelu dogodile su nam se pogreške koje se ne smiju događati protiv Danske. Uz promašene sedmerce imali smo i par individualnih grešaka koje se ne bi smjele događati na ovoj razini - kazao je izbornik u programu Dome TV.

Sve je sada prilično jasno. Ako Hrvatska danas svlada Bahrein, a Danska Norvešku, sutra će "kauboji" u izravnom okršaju s Norveškom tražiti put do Rija.

- Poraz od četiri razlike nije dobar, ali vjerojatno će odlučivati ta utakmica s Norveškom. Oni igraju dobro, kao na Euru. Mi dosta osciliramo jer imamo mladu momčad. To je proces koji će trajati dok se igrači i taktika ne stabiliziraju pa da igramo 60 minuta u kontinuitetu. Norvežani to imaju. Bit će zanimljivo.

Kako do pobjede protiv Norveške?

- Volio bih da mi golmani ovako brane, to će biti dovoljno. Sada moramo podići atmosferu momčad i vjerovati u prolaz - smatra Babić.

Izvor: Slobodna Dalmacija