HRVATSKI vaterpolisti danas u 14:30 sati otvaraju EP utakmicom protiv Njemačke. Hrvatska je smještena u skupinu A zajedno s Crnom Gorom, Njemačkom i Slovačkom. Bez ikakvog podcjenjivanja, Hrvatska je favorit broj 1 u svojoj grupi. Rezultati koje je hrvatski reprezentativni vaterpolo ostvario proteklih godina idu u prilog tezi da su igrači Ivice Tucka uz Srbiju, svjetskog prvaka Italiju te domaćina Mađarsku prvi favoriti turnira.

Grupa je nezgodna, nije lagana, ali nije ni bauk. Crna Gora je jaka ekipa, ali njihov vaterpolo je zadnjih godina u padu i nisu više ni sjena ekipe koja je prije 12 godina uzela europsko zlato u Malagu. Njemačka je nezgodna, pokazali su Nijemci to i lani protiv Hrvatske na SP-u u Koreji. Nakon puno muke Hrvatska je na kraju ipak slavila. Treći rival Slovačka je realno totalni autsajder u skupini i teško da će izboriti jedno od prva tri mjesta koja vode u nastavak natjecanja.

Hrvatska u svojoj povijesti ima četiri medalje s europskih prvenstava. Srebro u Firenzi 1999., srebro u Kranju 2003., zlato u Zagrebu 2009. te broncu od prije dvije godine iz Barcelone.

Osvajanje prvog mjesta u skupini važno je jer donosi direktan plasman u četvrtfinale, dok drugoplasirana i trećeplasirana reprezentacija put među osam najboljih traže u osmini finala. Već u četvrtfinalu moglo bi biti velikih problema. U slučaju da Hrvatska osvoji prvo mjesto u skupini, što je očekivano, u srijedu 22. siječnja igrat će protiv boljeg iz susreta D2-B3. U skupini D nominalni su favoriti Talijani, a drugo mjesto mogla bi osvojiti nezgodna momčad Grčke. Tko god od te dvije momčadi bude na poziciji D2, sigurno će biti favorit u osmini finala jer bi treća momčad u grupi B trebala biti Rumunjska.

U slučaju kiksa i drugog mjesta u grupi, u osmini finala Hrvatska bi najvjerojatnije igrala protiv Turske, koja će vjerojatno osvojiti treće mjesto u skupini C. No, onda bi imala jako težak zadatak i utakmicu protiv prve momčadi iz skupine D, a to bi trebala biti Italija.

Ipak, realno je da Hrvatska osvoji skupinu A, a ako pogledamo prema polufinalu, tamo ju vjerojatno čeka najteži mogući rival – Srbija. Srbi su godinama dominirali svjetskim vaterpolom, lani su na SP otišli s B momčadi da se najbolji igrači odmore i danas su u Budimpeštu stigli motivirani da obrane naslov iz Barcelone i da dokažu da su najbolji.

Izvor: Index.hr