Kažu da je nogomet najvažnija sporedna stvar na svijetu. Za Hrvate znamo da jest, pogotovo od čuvene 1998. godine. Kao mlada, novostvorena država Hrvatska u samo nekoliko godina upoznali smo svijet svojim sportskim uspjesima. Nakon košarke, rukometa i vaterpola tog ljeta 1998. godine konačno smo dogurali i do vrha u nogometu.

No, do debitantskog nastupa na Svjetskom nogometnom prvenstvu stigli smo tek u dodatnim kvalifikacijama. U skupini jedan bili smo drugi nakon guste završnice. Dobru poziciju pokvarili smo porazom protiv Danske (3:1), koja se tako 'osvetila' za poraz na EURO-u godinu dana ranije. Strepili smo u posljednjem kolu od Grčke koja je imala bod ispred nas, ali odigranih 0:0 s Danskom, a naša pobjeda protiv Slovenije (3:1) gurnula nas je u 'baraž'.

Tamo nas je čekala neugodna Ukrajina koja je u skupini devet izbacila veliki Portugal, a smjestila se iza Njemačke. Na čelu napada bio je mladi Andrej Shevchenko koji je u uzvratu zabio pogodak prije Bokšićeva izjednačenja. S tih 1:1 Hrvatska je otišla put Francuske jer je u prvoj utakmici bila bolja s 2:0.

Na Svjetskom prvenstvu Hrvatska je imala udarnu postavu. Najbolji igrači bili su u najboljim godinama i uglavnom u velikim europskim klubovima. Generacija koja je deset godina prije poharala Europsko i Svjetsko prvenstvo mladih sada je bila spremna za veliku scenu. Imali smo nešto lakšu grupu sa Jamajkom i Japanom, ali je Argentina bila evidentan favorit.

Na krilima sjajnog Prosinečkog svjetsku kampanju započeli smo pobjedom od 3:1, a onda nam je Šuker donio sva tri boda protiv Japana. Protiv Argentine Daniela Passarelle dobro smo parirali, ali je Pinedin pogodak bio presudan.

Taj nas je poraz odveo do Rumunjske koja je tada bila iznimno jaka, ali barem smo izbjegli Engleze. Tijesno prvo poluvrijeme uspjeli smo zaključiti pogotkom u drugoj minuti sudačke nadoknade i s minimalnih 1:0 doći do Njemačke u četvrtfinalu. Maestralnom utakmicom i s visokih 3:0 poslali smo „Elfe“ kući i zakoračili u veliko polufinale.

Protiv domaćina Francuske ispred 76 tisuća gledatelja bilo je iznimno teško igrati. Izbornik Ćiro Blažević odlučio se za postavu bez Roberta Prosinečkog, a poveli smo u prvoj minuti drugog poluvremena. Slavlje je kratko trajalo jer je Lilian Thuram iduću minutu izjednačio da bi u 70. minuti zabio za 2:1. Od ukupno 142 utakmice za Francusku on se jedina dva gola sjetio dati u tom trenutku. Hrvatska je zadnjih 15 minuta imala i igrača više, ali se mreža nije više tresla.

U borbi za treće mjesto nadigrali smo Nizozemce i osvojili veliku broncu. Broncu s kojom smo doista bili 'prvaci svijeta'.