U vremenu u kojem sportske aktivnosti miruju zbog zdravstvene krize, donosimo vam serijal o najvećim uspjesima hrvatskog sporta kroz povijest.

Nastavljamo pisati o najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Prije par dana prisjetili smo se generacije 1998. godine koja je malu zemlju Hrvatsku lansirala na vrh svijeta.

Ništa nije učinilo Hrvatsku poznatom po svijetu kao bronca iz Francuske. Do te mjere da kad bi nekom čovjeku s drugog kraja svijeta rekao da si iz Hrvatske, odgovor bi redovito bio: Aaa! Davor Šuker!

A ono što je Šuker bio prije nešto više od dva desetljeća, to je prije dvije godine bio Luka Modrić. Točno dvadeset godina nakon povijesnog uspjeha, hrvatska nogometna reprezentacija napravila je korak dalje.

Hrvatska je do Svjetskog prvenstva i tada došla preko dodatnih kvalifikacija. U skupini I stali smo na drugom mjestu nakon što smo zbog kikseva s Islandom došli u poziciju da u posljednjoj utakmici igramo i za plasman dalje. Bila je to prva utakmica izbornika Zlatka Dalića koji će 2:0 pobjedom protiv Ukrajine krenuti na put prema Moskvi.

U dodatnim kvalifikacijama izvukli smo Grčku poznatu po cementiranom obranom, a koja je drastično popustila u utakmici u Zagrebu kada smo ih demolirali s visokih 4:1. U uzvratu je bilo sasvim dovoljno odigrati 0:0 kako bi se kupile avionske karte za svjetsku smotru.

Kuglice ždrijeba spojile su nas sa svjetskim i južnoameričkim doprvakom Argentinom, Nigerijom i Islandom. U prvoj utakmici svladali smo Afrikance s 2:0, a onda čudesnom utakmicom s velikih 3:0 protiv Argentine osigurali smo prolaz dalje. Protiv Islanda smo mogli igrati rasterećeno, u izmjenjenom sastavu. Unatoč tome s maksimalnih devet bodova čekali smo protivnika u fazi ispadanja.

Uslijedile su dvije infarktne utakmice, obje zaključene izvođenjem jedanaesteraca. Prvo smo igrali s Danskom koja je povela u prvoj minuti preko Jorgensena. Mandžukić je izjednačio tri minute kasnije i onda su mreže mirovale 120 minuta. Vratar Schmeichel zadao nam je dodatnu muku kad je obranio penal Luki Modriću u produžecima, nakon što je Rebić srušen u izglednoj prilici za pogodak. U lutriji jedanaesteraca prošli smo dalje, ovoga puta naš vratar Subašić odradio je svoj posao.

U četvrtfinalu smo se susreli s domaćinom Rusijom. Cheryshev je zabio za vodstvo u 31. minuti, ali je Kramarić do kraja poluvremena izjednačio rezultat. U još jednim produžecima igramo bolje, poveli smo preko Vide u 101. minuti, no Fernandes pet minuta prije kraja utakmice zabija za izjednačenje. Još jednom jedanaesterci nas vode dalje.

Dugo željeno polufinale igrali smo protiv Engleske, reprezentacije koja je bila uvjerena kako može ići do kraja. Za njih je i počelo sjajno kad je Trippier u 5. minuti pogodio iz 'slobodnjaka', no Perišić u 68. minuti izjednačuje na 1:1. Još jednom odlazimo u produžetke u kojem Mario Mandžukić donosi pobjedu i ogromno slavlje.

Finale s Francuskom igrano je četiri dana kasnije. Bio je to ogroman praznik u maloj Hrvatskoj. Premda su Francuzi bili favoriti, čitav svijet je navijao za 'kockaste'. 'Pijetlovi' su poveli s 1:0 autogolom Mandžukića nakon kontroverznog prekršaja nad Griezmannom. Perišić ubrzo zabija za 1:1., no preko još još jedne sporne situacije Francuzi stižu do novog vodstva Griezmannovim preciznim kaznenim udarcem.

Iako vidno bolja momčad, nismo mogli postići pogodak. S druge strane, Francuska je u drugom poluvremenu s dva brza pogotka imala velikih 4:1. Premda je Mandžukić u 69. minuti smanjio na 4:2, a Hrvatska do kraja utakmice vršila veliki pritisak na terenu, rezultat je ostao isti. Do zlata nismo došli, ali je to srebro itekako bilo pozlaćeno!