Hrvatska odbojkaška reprezentacija pobjedom protiv Albanije u šestom kolu Srebrne lige plasirala se u samu završnicu u kojoj bi, eventualnim osvajanjem, izborila boravak u Zlatnoj ligi iduće godine.

Iako je Hrvatska imala čistih 2:0 u Albaniji, znajući da su izborili prolazak dalje, izbornik Ivan Rančić odlučio je napraviti rošadu u svojoj momčadi. Domaća reprezentacija u sljedeća dva seta uspjela je tijesno izboriti izjednačenje, ali u petom setu ipak je presudila hrvatska kvaliteta. Tako je Hrvatska kao najbolja druga momčad izborila plasman u polufinale gdje će ih čekati Makedonija, koja je i domaćin završnice.

Inače, Hrvatska je iznenađujuće dobro odigrala cijeli ciklus. Predvođeni izbornikom Rančićem, 39-godišnjim Kaštelaninom koji s Mladost Ribolom Kaštela posljednjih osam godina niže trofeje, reprezentacija je prvi put u povijesti odradila pripreme za neki turnir u Kaštelima. Posložen je odličan stručni stožer, atmosfera je postavljena na vrhunskoj sportskoj razini, a sami treninzi posloženi su na maksimalno ozbiljan način. Potom je baza reprezentacije bila u Dugopolju za vrijeme odigravanja domaćih utakmica na splitskim Gripama.

Upravo je u velikoj dvorani na Gripama Hrvatska startala pobjedom – s 3:0 svladali su Mađarsku pred odlazak kod favorizirane Bjelorusije. Naši su u Minsku odigrali sjajnu utakmicu i sa 3:1 zasjeli na vrh ljestvice, a nakon što su slavili i u sljedeće dvije utakmice – Albanija i opet Mađarska – s maksimalnim brojem bodova ostvario se značajan rezultat.

Cijelo vrijeme izbornik i reprezentativci nisu dizali euforiju znajući da je pred njima dalek put, noge su bile na zemlji svjesni da je potrebno još više raditi. Stoga ih nije omeo ni prvi poraz koji je došao u petom kolu. Bjelorusi su u Splitu uzvratili za poraz te s 3:1 izjednačili stvar u grupi, iako je Hrvatska vodila nakon prvog seta. Spomenuto posljednje kolo odigrali su protiv Albanije koju su svladali s 3:2 pa se u miru okreću prema polufinalu koje je na rasporedu 15. lipnja.

Odbojkaši će od subote navečer ponovo boraviti u Kaštelima, točnije u hotelu „Kaštel“ u Kaštel Lukšiću gdje će odrađivati posljednje pripreme.

Osim izbornika, u reprezentaciji se nalazi nekoliko igrača koji su rodom iz Kaštela ili su igrali za kaštelansku Mladost, a to su: Leo Andrić, Petar Đirlić, Ante Giljanović, Ivan Mihalj, Mario Močić, Stipe Perić, Hrvoje Pervan, Sven Šarčević, Nikola Ščerbakov, Filip Šestan i Petar Višić.