Dvadesetak vatrogasaca, pripadnika javnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava iz cijele Hrvatske, kao i njihove kolege iz Norveške, danas su u Kaštel Sućurcu, u krugu tvrtke Cezar, sudjelovali u osposobljavanju vatrogasaca u podizanju pripravnosti kod prometnih nesreća.
Ovo osposobljavanje vatrogasaca dio je projekta „Vatrogasci u podizanju pripravnosti i svijesti u području prometne sigurnosti“, koji provodi Hrvatska vatrogasna zajednica u suradnji s partnerom CTIF Norveška.
Uz praktični dio, na kojem su danas vatrogasni instruktori demonstrirali primjenu hidrauličkog i pneumatskog alata u prometnim nesrećama te primjenu različitih metoda spašavanja unesrećenih iz vozila, ova edukacija ima i teoretski dio, koji se u prethodnim danima, uz nazočnost glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića, održao u Splitu.
- Na edukaciji sudjeluje po jedan predstavnik vatrogasaca iz svih hrvatskih županija. Oni imaju priliku upoznati se s hidrauličkim i pneumatskim alatima za primjenu u prometnim nesrećama i naravno sve viđeno primijeniti u praksi, pri čemu na raspolaganju imamo više vozila, odnosno automobila koji su završili na otpadu, a koje nam je ustupila tvrtka Cezar s kojom imamo dobru suradnju. Inače, s njima imamo ugovor o suradnji pri osposobljavanju mladih vatrogasaca, koji se u svom svakodnevnom djelovanju susreću, ne samo s vatrom i požarima, nego i s velikim brojem prometnih nesreća i drugih tehničkih intervencija – kazao je Petar Kovačić voditelj službe za tehničku potporu i osposobljavanje u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici i voditelj ovog projekta.
Hrvatski vatrogasci ovom su prilikom svojim norveškim kolegama pokazali svoj način rada, a norveški instruktori domaćine su upoznali s pravilima ponašanja na intervenciji kao i sa standardnim operativnim postupcima kod tehničkih intervencija u prometu, kako se to radi u Norveškoj.
- Metode u radu su nam poprilično slične, a hrvatskim vatrogascima smo u teoretskom i praktičnom dijelu prikazali metode spašavanja u kojima koristimo lance za oslobađanje unesrećenih iz vozila. Razlika između norveških i hrvatskih vatrogasaca nije toliko u metodama, koliko u broju intervencija jer mi, zbog odgovornih vozača, imamo čak četiri puta manje intervencija u prometnim nesrećama. U Norveškoj se sada radi posebno na osposobljavanju spašavanja u nesrećama u kojima sudjeluju električni automobili jer ih je na našim ulicama sve više. Zbog tehničkih karakteristika spašavanje iz električnih automobila ponešto je drugačije od spašavanja iz „klasičnih“ automobila – kratko su nam rekli Fredrik Høe i Paul Svendsberget.
Projekt „Vatrogasci u podizanju pripravnosti i svijesti u području prometne sigurnosti“ teži 100.000 eura i financiran je iz Fonda za bilateralnu aktivnost. Osim osposobljavanja vatrogasaca projekt donosi i promidžbu s ciljem odgovornijeg ponašanja u prometu.
Hrvatski vatrogasni instruktori, u sklopu projekta u rujnu će posjetiti Norvešku i tamošnjim vatrogascima prenijeti svoja iskustva i znanja.
https://kastela.org/novosti/aktualnosti/62316-kastela-ugostila-vatrogasce-na-osposobljavanju-u-podizanju-pripravnosti-kod-prometnih-nesreca#sigProIdb13b34be22
Foto: Ivana Topić (PGK)
KOMENTARI: