ODRŽAN OKRUGLI STOL
Gradska vijećnica u Kaštel Sućurcu ugostila je danas sudionike okruglog stola o projektu “Preventing, Managing and Overcoming Natural-Hazards Risks to mitiGATE economic and social impact“, ili skraćeno PMO-GATE projekt, a cilj okruglog stola bio je približiti projektne partnere, stručnjake, lokalnu samoupravu i predstavnike hitnih službi u Kaštelima s ciljem razmjene znanja i iskustava u sprječavanju, upravljanju i prevladavanju opasnosti od prirodnih katastrofa, na što se projekt i odnosi.
Prve dvije prezentacije na ovom okruglom stolu održala je prof. dr. sc. Željana Nikolić s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu i to na temu sprječavanja, upravljanja i prevladavanja rizika od prirodnih katastrofa radi ublažavanja njihova utjecaja na gospodarstvo i društvo i temu procjene potresne ranjivosti i rizika urbanih područja jadranskog priobalja.
Profesorica Nikolić ujedno je približila osnove projekta zainteresiranima.
- Sprječavanje, upravljanje i prevladavanje rizika od prirodnih katastrofa radi ublažavanja njihova utjecaja na gospodarstvo i društvo, PMO-GATE projekt razvija inovativne metodologije za sprječavanje, upravljanje i prevladavanje višestrukih opasnosti od prirodnih katastrofa u uključenim regijama Italije i Hrvatske i podizanje razine zaštite i otpornosti na prirodne katastrofe specifične za područje uključenih regija, poput riječnih i morskih poplava, meteoroloških tsunamija i potresa.
Na projektu radi sedam partnera od kojih su četiri iz Italije te tri iz Hrvatske i to Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, Javna ustanova RERA S.D. i Grad Kaštela.
Pristup koji se razvija u projektu objedinjuje tri glavna čimbenika, kapitalizaciju postojećeg znanja uključenih regija u području upravljanja prirodnim katastrofama, definiranje mogućih scenarija uključujući detaljnu analizu teritorijalnih ranjivosti u skladu sa zakonodavstvom zajednice i učinkovite komunikacijske strategije koje podižu svijest i mijenjaju percepciju stanovništva i javnih agencija putem dvosmjerne komunikacije između uključenih regija i pogođenih članova zajednice.
U okviru projekta razvijene su metodologije za procjenu ranjivosti zgrada za prirodne katastrofe specifične za područje jadranskih priobalnih gradova kao što su potres, poplave izazvane podizanjem razine mora uslijed klimatskih promjena i poplave uzrokovane ekstremno visokim morskim valovima. Uspostavljenjem međuovisnosti između ranjivosti i opasnosti za svaku od pojava, vrši se procjena izloženosti pojedinačnim i kombiniranim opasnostima. Rezultati su mape prostorne raspodjele kritičnih zona za vizualizaciju i komunikaciju scenarija rizika krajnjim korisnicima koje su, za odabrano pilot područje Kaštel Kambelovac, prikazane u web-mapi izrađenoj u GIS okruženju. Pored navedenog, važni rezultati projekta koji doprinose mjerama za smanjenje rizika su planovi upravljanja pojedinačnim i kombiniranim rizicima, monitoring sustav i sustav ranog upozorenja s mobilnom aplikacijom te učinkovita komunikacijska strategija usmjerena na pojedince i zajednicu za povećanje sposobnosti odgovora na opasnosti.
Ishodi projekta će doprinijeti sprječavanju i efikasnijem upravljanju i prevladavanju rizika od prirodnih katastrofa, zaštiti ljudskih života kao i društveno-ekonomske i društveno-kulturne baštine – navela je Nikolić.
- Projekt PMO-GATE financiran je u sklopu programa Interreg Italija – Hrvatska. Vrijednost projekta je 1,42 milijuna eura, od čega se 85 posto financira iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj. Započeo se provoditi 2019. godine i trebao je biti završen prošle godine, no zbog pandemije je završetak prolongiran i rok je do kraja lipnja ove godine.
Pri samom smo kraju projekta i ovaj okrugli stol organizirali smo kako bi hitne službe i ljude na terenu upoznali s našim sistemom ranog upozoravanja, koji će funkcionirati putem aplikacije. Smatram da je to najveći benefit ovog projekta i nadam se da ćemo ovaj projekt nastaviti u sklopu nekog drugog poziva za sufinanciranje iz sredstava EU, kako bi sve utvrđeno proveli u djelo, odnosno nakon ove prve faze projekta nastavili i dalje – ustvrdio je Mili Jerčić, savjetnik za EU fondove i voditelj projekta u ime Grada Kaštela.
Na okruglom stolu ovog su dana još govorili dr. sc. Toni Kekez, doc. dr. sc. Veljko Srzić i prof. dr. sc. Nenad Mladineo s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, izv.prof. dr. sc. Petar Šolić s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje i Gina Bilankov, mag. ing. ind. ing. iz E.C.H.R. Split, a teme su bile obalne poplave uzrokovane podizanjem razine mora zbog klimatskih promjena, izloženost obalnih područja visokim morskim valovima, procjena izloženosti višestrukim opasnostima u obalnim i urbanim područjima, mobilna aplikacija za rano upozorenje na opasnost od poplava te upravljanje klimatskim i neklimatskim rizicima.
https://kastela.org/novosti/aktualnosti/62620-projekt-pmo-gate-o-rizicima-od-prirodnih-katastrofa-privodi-se-kraju#sigProIdb85e11575d
Foto: Ivana Topić (PGK)
KOMENTARI: