Iako je, svojom ponudom, događanjima i povremenim šušurom dugo godina bila dio kolorita stare jezgre Kaštel Starog, ovih dana mala ribarnica u tom kaštelanskom mjestu zatvorila je svoja vrata, a to je dio građana navelo da upute kritike gradskoj vlasti.
Pa je tako na Facebook profilu „Peškarija Kaštel Stari“ u utorak napisana kritička objava.
- Zbog neispunjavanja općih sanitarnih i zdravstvenih uvjeta te minimalnih tehničkih uvjeta od strane Grada Kaštela, stara peškarija u Kaštel Starom se zatvara do daljnjega temeljem odluke nadležne veterinarske inspekcije. Do tada će "grad s ribarskom tradicijom" ostati bez jedine kakve-takve gradske peškarije, a kaštelanski ribari i peškaruše prodavat će svoju ribu na trogirskoj i splitskoj peškariji, ili pak ribu neće prodavati uopće.
Je li naše misto nešto izgubilo ovim događajem, procijenite sami... – stoji u njihovoj objavi.
Treba napomenuti da je na istom Facebook profilu prije godinu dana stala i konkretna kritika o načinu kako je Grad, izveo radove uređenja prostora ribarnice.
Što se dogodilo i tko je krivac u cijeloj priči, pitanje je koje smo uputili nadležnima u Gradu Kaštela, točnije upravitelju Vlastitog pogona Ivanu Čaglju.
- Radi se o prostoru od 15-ak kvadrata, koji smo mi prije određenog vremena ponešto uredili, u skladu s mogućnostima prostora. U tako malom prostoru nije bilo moguće ispoštovati u potpunosti tehničke, sanitarne i zdravstvene uvjete jer nije bilo mjesta za sanitarne prostorije, hladnjaču, kafileriju i sve ono što različiti pravilnici zahtijevaju.
Već duže vrijeme „borimo“ se sa svim tim propisima kako bi ribarnica opstala, no postoji jedan važan segment u cijeloj priči, ruke su nam iz nekoliko razloga „vezane“, a posebno jer Grad ne smije upravljati ribarnicom. Zakon kaže da ribarnicom može upravljati ili je posjedovati samo trgovačko društvo, obrti, OPG-ovi i slično.
Problema je u ribarnici, što se tiče nalaza inspekcije bilo više pa osim nezadovoljavanja tehničkih uvjeta tu su i uvjeti koje moraju zadovoljavati oni koji na toj ribarnici prodaju. Riba mora imati svoje porijeklo, oznake, mora biti uskladištena prema propisima, dnevni viškovi ribe od prodaje moraju se uskladištiti točno prema utvrđenim propisima...
Znači, Grad koji ne smije upravljati ribarnicom, u cijeloj situaciji ne može puno toga napraviti. Mora nam svima biti jasno da kao što mjesta za prodaju mesa, mesnice, moraju zadovoljavati sve propisane uvjete, koji su iz godine u godinu sve stroži, tako ih moraju zadovoljavati i mjesta za prodaju ribe, ribarnice.
Sanitarno-veterinarska inspekcija donijela je rješenje o zabrani rada i ribarnicu smo zatvorili jer u protivnom slijede velike kazne i Gradu i onima koji ribu u njoj prodaju – kazao nam je Čagalj.
Mogli bi zaključiti da je starosejska ribarnica upravo primjer kako običaji i običajna praksa, gube bitku sa zakonskim propisima. Ono što se do sada ponekad, zbog kako volimo reći tradicije, gledalo i kroz prste, danas više ne možemo.
A planova za izgradnju možebitne nove gradske ribarnice ima, no hoće li se ti planovi moći ostvariti, a eventualno upravljanje takvom ribarnicom preuzeti gradska komunalna tvrtka, kao trgovačko društvo, tek treba vidjeti. Grad prvenstveno treba ocijeniti potrebe i želje svojih stanovnika, a potom ih uskladiti sa svojim mogućnostima i zakonskim propisima. Do tada, u Kaštelima će biti manje ribe u ponudi.
Foto:arhiva
KOMENTARI: