U sklopu Olimpijade kulture Kaštela ovog petka i subote u Kaštel Kambelovcu održana je radionica pod nazivom ''Mi smo djeca vesela'', koja se drugu godinu odvija u organizaciji KUD-a Ante Zaninović. Seminar, odnosno radionica je namijenjena odgajateljima, učiteljima razredne nastave i glazbene kulture te folklornim skupinama koje imaju dječju grupu i svima onima koji rade tradicijske dječje igre, pjesme i plesove.
Kroz dvodnevni seminar polaznici su se upoznali s zanimljivim predavanjima i glazbeno plesnim radionicama.
- Tonči i ja smo osmislili radionicu kroz tri djela s ciljem da polaznici uz glazbene materijale, opise, slike i video prikaz, mogu sami kreirati, odnosno koreografirati glazbeno plesni program za svoju dječju skupinu.
Prvog dana smo predstavili dječje brojalice i igre kojima su se djeca nekad igrala vani na otvorenom u slobodnoj igri, kao i tridesetak dječjih kola i plesova. Prije toga smo polaznike upoznali s metodologijom kako bi znali na koji način će djeci prenijeti ples te kako će znati procijeniti što od toga djeca mogu izvesti, kako bi im prilagodili i pojednostavnili određeni ples. Demonstratori su nam bila djeca iz KUD-a Ante Zaninović i njihova voditeljica, odgojiteljica Ivana Bralić.
Drugog dana kolegica i prijateljica Marijana Botić Rogošić iz Dugopolja nam je sa svojih dvoje djece Karlom i Rokom, predstavila dječje igre i plesove Dalmatinske zagore, a usput su nam i malo zagangali. Treći dio rezervirali smo za poduku malo ozbiljnijih plesova od kojih izdvajamo našu ''Kaštelansku narodnu četvorku''- kazala nam Marica Tadin koja je sa svojim suprugom Tončijem idejna začetnica ovog projekta.
Ove godine sudjelovalo je dvadeset i pet polaznika, uglavnom odgajatelja iz vrtića i učiteljica iz kaštelanskih osnovnih škola.
- Gospođa Marica Tadin nam je prije nekoliko mjeseci poslala poziv za ovu radionicu, tako da smo se odlučile za sudjelovanje jer nam je ovo bila dodatna prilika za malo produbiti znanje vezano za glazbenu kulturu, tradiciju i folklor, što je nama usko vezano uz posao u školi jer smo primarno učiteljice razredne nastave i odgojiteljice. Sve skupa jako zanimljivo, poučno i primjenjivo kako u nastavi tako i u vrtićima s djecom, jer ovisno o dobi djece koju imamo možemo prilagoditi korake, tako da svi uživaju te na zanimljiv način kroz pjesmu i ples čuvamo tradiciju - rekla nam je Stanka Renić iz Osnovne škole Knez Trpimir, dok su i njene kolegice također izrazile zadovoljstvo sa sudjelovanjem na ovakvoj radionici.
Planovi za novi ciklus radionica već postoje, a Marica nam je otkrila još jedan projekt naziva ''Četvorka za osmaše'', koji ima za cilj da kaštelanski osmaši zadnji dan nastave ispred svojih škola ili na rivi izvedu ovaj autohtoni ples, kao što ''Kvadrilju'' plešu maturanti u sjevernom dijelu Hrvatske.
Foto: Ivana Topić