IZLOŽBA JE OTVORENA DO 6. LIPNJA
U organizaciji Muzeja grada Kaštela sinoć je u muzejskom prostoru kaštela Vitturi u Kaštel Lukšiću otvorena izložba poznatog splitskog kipara Marinka Jelače pod nazivom OP-SJENE i to povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja. Kustosica izložbe je muzejska savjetnica Mirela Vujević Duvnjak. Uz radove Marinka Jelače na izložbi su postavljeni i radovi gošće izložbe, njegove kćeri Jelene Jelača.
Na Međunarodni dan muzeja, širom svijeta se organiziraju razne aktivnosti kako bi se dodatno pojačala svijest o ulozi muzeja u očuvanju kulturne baštine u osvjetljavanju povijesti i važnosti umjetnosti. koja svjedoči o vremenu i kulturi u kojima nastaje, kao i o ljepoti i kreativnosti pojedinaca. Tim povodom, kako je kazala kustosica Mirela Vujević Duvnjak je organizirana ova multimedijalna izložba OP – SJENE umjetnika Marinka Jelače koja predstavlja najnoviju seriju njegovih radova i grafiku u tehnici suhe igle gošće izložbe Jelene Jelača.
- Jelača se predstavlja novim radovima koji se nadovezuju na izložbu s temom sjene koju je ostvario sa suprugom Tonkom i kćeri Jelenom još 2009. godine. Polazište za likovnu temu bile su fotografije sjena "uhvaćenih" u zajedničkoj šetnji te njihova transpozicija i transformacija u drugi medij u skladu s individualnim likovnim jezikom svakoga od njih. Jelača je problematizirao fenomen sjene u njezinoj suprotnosti, u svjetlosti – kazala je Vujević Duvnjak i dodala da se nakon više od desetljeća Jeleča poželio se vratiti temi sjene i razviti je, te da su nastali radovi prepoznatljiva su, ali znatno reducirana likovnog jezika.
(OP-) SJENE kao slika nestalnosti i promjenjivosti, odnosno varljivosti, po svojoj prirodi oprečna svjetlu, inspirirala je nastanak ambijentalne umjetničke instalacije koja se sastoji od dviju serija objekata i od videa, odnosno od 14 objekata i dvije svjetlosne skulpture.
- Na izduženim formatima bijelih lesonit ploča Jelača prikazuje siluete, harmonična izobličenja ljudskih tijela, kako to u naravi čini snop svjetlosti nailazeći na nepropusne objekte ili tvari. Iako se radi o obrisima ili plošnim crtežima upravo se zbog crtačke lakoće, vještine baršunastog traga grafitne linije, u njima nazire nekakav oblik tjelesnosti, sadržaja pomalo zbunjujuće, granične voluminoznosti. Radovi su to dinamičnih perforiranih površina i obrisa, neutralna kolorita svedena uglavnom na bijelu, crnu, sivu i smeđu, prirodnu boju drveta koja izbija usred grafizama iscrtanih čeličnom iglom i "slikarskih" površina nastalih struganjem bijelog sloja lesonita abrazivnim kristalnim zrncima karte devere – ispričala je kustosica.
Predstavljajući se na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu Marinko Jelača svjedoči o svom radnom elanu i bogatoj imaginaciji. Iako formalnim obrazovanjem kipar, izražava se različitim tehnikama u različitim likovnim medijima. Osobito se afirmirao u grafičkoj tehnici dubokog tiska, suhoj igli i u kolažiranju grafičkih matrica, ostvarivši visoku tehničku i kreativnu razinu koju je prepoznala publika i struka. Osim grafike izrađuje plitke reljefe, keramičke i drvene skulpture prepoznatljiva umjetničkog rukopisa.
Na izložbi koja se može pogledati do 6. lipnja, kao gost izlaže i umjetnica Jelena Jelača, predstavljajući se sa šest grafika geometrijskog minimalističkog izričaja u tehnici suhe igle, također s temom sjene. Monokromni radovi otisnuti su s trima različitim matricama u varijantama crne i crvene boje.
Jelena Jelača rođena je 1987. godine u Splitu. Diplomirala na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu na odsjeku Likovne kulture i likovne umjetnosti 2012. godine. Bavi se animacijom, tradicionalnom grafikom i izradom nakita.
https://kastela.org/novosti/kultura/63327-u-vitturiju-otvorena-izlozba-splitskog-umjetnika-marinka-jelace-izlozeni-i-radovi-njegove-kceri-jelene#sigProId512b47c701
Foto: Jakov Sučić (PGK)
KOMENTARI: